Definicja

inteligentnego budynku:

Inteligentny budynek to obiekt budowlany wyposażony w elektroniczny, zintegrowany system zarządzający jego instalacjami. System ten, wykorzystując dane zebrane ze swoich podsystemów oraz na podstawie ustalonych algorytmów, automatycznie reaguje na występujące w jego otoczeniu zmiany.

Wyposażenie budynku w zintegrowany system inteligentny ma cztery

podstawowe cele:

Komfort

Znaczące podwyższenie komfortu życia / użytkowania budynku

Ekonomia

Optymalizację kosztów utrzymania budynku

Bezpieczeństwo

Istotne podwyższenie bezpieczeństwa mieszkańców / użytkowników

Ekologia

Wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko naturalne

Użytkowanie:

Jako użytkownik budynku inteligentnego będziesz odnosił wrażenie, iż podejmuje on samodzielne decyzje, aby sprostać twoim oczekiwaniom względem poszczególnych, wcześniej przewidzianych sytuacji. Mowa tutaj o niezwykle szerokim zakresie działania, poczynając od najprostszych okoliczności typu „wyłącz wszystkie światła i zamknij rolety jeśli wychodzę z domu” po skomplikowane algorytmy np. „dynamicznie dobieraj i załączaj optymalne źródło ciepła dla danych warunków (wewnętrznych i zewnętrznych), wykorzystując dostępność odnawialnych źródeł energii”.

Technologia:

W ramach inteligentnych instalacji wyróżniamy rozmaite rozwiązania techniczne, tworzące kategorie w zależności od przyjętych kryteriów. Tutaj dowiesz się więcej o podziałach systemów inteligentnych budynków.

Jaki system wybrać?

Maciej Kapica, uznany specjalista w zakresie automatyki budynków, właściciel i założyciel swithc, rekomenduje systemy:

Zaawansowane

Otwarte

Rozproszone

swithc oferuje rozwiązania oparte na otwartym, rozproszonym, należącym do rodziny systemów BMS systemie KNX, który gwarantuje nieograniczone możliwości, zapewnia bezpieczeństwo, bezkonkurencyjną stabilność i legendarną niezawodność.

System KNX (dawniej zwany EIB, dzisiaj czasem KNX/EIB) jest jedynym znormalizowanym systemem sterowania budynkami, co gwarantuje m.in. współpracę i możliwość komunikacji różnych urządzeń od wielu producentów jednocześnie. Oznacza to uniezależnienie inwestora od specyficznych rozwiązań konkretnego producenta na rzecz otwartego, uniwersalnego protokołu komunikacji. KNX powstał w 1999 roku i według niezależnych badań ma największy udział w europejskim rynku automatyki budynkowej (źródło).

System KNX w najważniejszych liczbach:

123226
przeszkolonych partnerów w 186 krajach
503
producentów w 49 krajach
501
centrów treningowych w 70 krajach
181
partnerów naukowych w 40 krajach
stan na kwiecień 2024

Brzmi fantastycznie, czyż nie? 🙂 Już teraz UMÓW SIĘ na niezobowiązujące spotkanie i zacznij korzystać z tej niezwykle stabilnej technologii!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top

Kontynuując przeglądanie strony (scrollowanie lub kliknięcie w menu), wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Polityka prywatności dostępna tutaj: https://swithc.com/polityka-prywatnosci/

Zamknij