Podziały

systemów inteligentnego domu

W ramach inteligentnych instalacji wyróżniamy rozmaite rozwiązania techniczne, tworzące kategorie w zależności od przyjętych kryteriów. Do najpopularniejszych należą podziały:

Wg stopnia zaawansowania:

BMS/BA

Building Management Systems (BMS)

Building Management Systems (BMS)

Systemy zarządzania budynkiem, to systemy realizujące wszystkie cztery podstawowe cele: wzrost komfortu, bezpieczeństwa, obniżenie kosztów utrzymania budynku oraz poprawa wpływu na środowisko. W przeciwieństwie do BA, rozwiązania BMS z założenia przynoszą zwrot nakładów z inwestycji poczynionej w ich instalację.

Building Automation (BA)

Automatyka budynkowa, to rozwiązania realizujące dwa z czterech podstawowych celów: wzrost komfortu i bezpieczeństwa. Są dużo prostsze niż BMS, najczęściej niezintegrowane i niezależne od siebie.

Wg “otwartości”:

otwarte/zamknięte

Otwarte

Otwarte

Użytkownik związuje się z technologią, nie z konkretnym dostawcą. Nieograniczona liczba dostawców daje szerokie możliwości wyboru oprogramowania i urządzeń pod względem funkcjonalnym, estetycznym czy kosztowym, a jawny protokół komunikacyjny umożliwia rozbudowę systemu bez względu na ciągłość istnienia konkretnego dostawcy na rynku.

Zamknięte

Użytkownik związuje się z dostawcą rozwiązania, który jest jednocześnie producentem urządzeń do niego dedykowanych. Decydując się na takie rozwiązanie należy mieć świadomość znacznie utrudnionej lub wręcz niemożliwej integracji systemu z instalacją spoza zakresu jego działania oraz istnienie dużego ryzyka związanego z ewentualnym odejściem dostawcy z rynku.

Wg stopnia scentralizowania:

rozproszone/centralne

Rozproszone

Każdy element systemu działa niezależnie. Awaria poszczególnych elementów systemu nie ma ogólnego wpływu na funkcjonowanie całości.

Centralne

Zawierają główną (centralną) jednostkę sterującą, zarządzającą całym systemem. Awaria jednostki centralnej powoduje utratę funkcjonalności całego systemu.

Back to Top

Kontynuując przeglądanie strony (scrollowanie lub kliknięcie w menu), wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Polityka prywatności dostępna tutaj: https://swithc.com/polityka-prywatnosci/

Zamknij