Jakiś czas temu natknęliśmy się na ciekawy zbiór tzn. “do’s and don’ts”, czyli po naszemu i w wolnym tłumaczeniu, co robić a czego nie robić planując inteligentny dom. Naszym zdaniem poniższa lista bardzo trafnie wyszczególnia i odpowiada na najczęściej spotykane pytania i problemy:
Robić
- Planuj jak najwcześniej – zaoszczędzisz na zmianach już gotowej lub nieprzemyślanej instalacji.
- Dla przeciętnego domu wygospodaruj dobrze wentylowane miejsce na rozdzielnię o wymiarach około 200x800x1800mm, szafę teleinformatyczną 800x800x1200mm, skrzynki alarmowe 2x 400x400x100mm.
- Porozmawiaj z zaufanym integratorem lub technologicznie świadomym architektem o funkcjach inteligentnego domu, których potrzebujesz. Inteligentne oświetlenie, ogrzewanie i kontrola bezpieczeństwa powinny być przedyskutowane w pierwszej kolejności.
- Lepiej szukać rozwiązań przewodowych niż polegać na technologii bezprzewodowej.
- Zarezerwuj budżet. Staraj się nie przeznaczyć na niego dużo więcej niż na inne wydatki w danym projekcie, np. na dach czy kuchnię z wyposażeniem.
- Poproś o oferty z różnymi opcjami danego systemu.
- Jeśli już wybierzesz system i integratora, skomunikuj wszystkich wykonawców ze sobą najwcześniej jak to tylko możliwe. Jeśli każdy będzie wiedział, co robią pozostali, prace pójdą bardziej gładko.
- Zezwól na drobne zmiany w czasie projektu np. nowe standardy TV, nowe urządzenia Apple, zamiana opraw oświetleniowych z tradycyjnie załączanych na ściemniane. Archiwizuj zmiany i monitoruj dodatkowe wydatki.
- Bierz czynny udział w dyskusjach technologicznych. To Ty będziesz mieszkać w swoim domu, system powinien być uszyty na Twoją miarę.
Nie robić
- Nie bój się prosić swojego architekta o inteligentny dom. W końcu mamy już 2015 rok!
- Nie myśl, że inteligentny dom będzie trudniejszy w obsłudze, będzie prostszy.
- Nie nastawiaj się na hi-endowe kino domowe czy multiroom. Jeśli masz skromy budżet, te systemy pochłoną go w całości.
- Nie zapomni o podstawach. Inteligentny dom powinien sterować oświetleniem, ogrzewaniem/chłodzeniem oraz bezpieczeństwem w efektywny i prosty sposób.
- Nie daj się zwieść wykonawcom, którzy mogą Cię zniechęcić lub wzbudzić w Tobie strach przed jakąś technologią. To oni się jej boją, nie Ty.
- Nie obawiaj się awaryjności. System który wybierzesz to często ten sam system, który steruje biurami, restauracjami, sklepami i szkołami na całym świecie.
- Nie polegaj głównie na rozwiązanych bezprzewodowych. Można z nich korzystać okazjonalnie, ale to kable dają 100% łączności.
- Nie siedź bezczynnie i nie pozwalaj wykonawcom podejmować ważnych decyzji technologicznych.
- Nie okablowuj tylko do obecnej lub starej technologii. Twój instalator powinien okablowywać już z uwzględnianiem najświeższych technologii np. UHD TV, Gigabit Ethernet.