Inteligentne moduły solarne (fotowoltaiczne – PV)

Posiadając tradycyjną instalację fotowoltaiczną musimy liczyć się pewnymi aspektami technicznymi, które, chcąc nie chcąc, drastycznie obniżają jej moc i czynią ją nieefektywną.

Oto kilka przykładów sytuacji, w których moc naszej instalacji fotowoltaicznej (z angielskiego photovoltaic – w skrócie PV) istotnie spada:

  • tolerancja produkcyjna – moduły nie są idealne i nie mają jednakowych charakterystyk. Pomimo zainstalowanej tabliczki znamionowej z mocą np. 250W, niektóre mogą mieć moc ok 240W, inne ok 260W. W tradycyjnej instalacji PV mając szczęście można mieć rzeczywistą moc każdego z modułów na poziomie 255W, ale mając jeden moduł o gorszych parametrach, przyjmijmy 240W, cała instalacja będzie pracowała tak, jak najsłabszy moduł, czyli żaden z pozostałych paneli nie będzie produkował więcej niż 240W,
  • zanieczyszczenia: liście, ptasie odchody, śnieg – zanieczyszczony panel ma mniejszą moc, która przekłada się na wydajność całej instalacji. Np. gdy liście powodują, że dany panel pracuje na 50% swojej mocy, reszta instalacji, pomimo tego że teoretycznie jest sprawna i czysta, również będzie pracować na połowie mocy,
  • zacienienie – panel, który w danej instalacji jest zacieniony, jeśli w ogóle pracuje, to pracuje na obniżonej mocy. Tak, jak w przypadkach opisanych powyżej, reszta instalacji zachowa się w identyczny sposób. O ile zacienienie w momencie instalacji możemy w jakiś sposób przewidzieć (na połaci dachu są kominy lub inne elementy konstrukcyjne rzucające cień), o tyle zacienienie pojawiające się na przestrzeni całego cyklu życia danej instalacji (ok 25 lat), nie są tak łatwe do przewidzenia (np. rosnące drzewa, maszty komunikacyjne czy nowy budynek na sąsiedniej działce). Takie przeszkody nie pojawiają się z dnia na dzień, więc możemy nie zwracać na nie uwagi. Niestety moc naszego systemu fotowoltaicznego zmniejszy się już od momentu niewielkiego zacienienia części zainstalowanego panela.

Problemem jest również źle zaprojektowana i wykonana instalacja. Jeżeli na jednej linii falownika znajdują się panele skierowane w różne strony świata, np 4 panele na wschód i 4 panele na zachód, to choćby mimo idealnych warunków o poranku i teoretycznej możliwości dużego uzysku energii na danej połaci, instalacja nie będzie pracować optymalnie, gdyż będą ją dławić panele za zachodniej połaci (pracujące z niewielką mocą).

Jak zapobiec takim sytuacjom?
Rozwiązania są dwa. Pierwsze z nich jest dosyć drogie i polega na instalacji mikrofalowników np. po jednym na dany panel fotowoltaiczny. W takiej sytuacji każdy z paneli jest poniekąd niezależny. Awaria czy zdarzenie opisane powyżej będą dotykały tylko danego panelu i nie będzie to miało wpływu na resztę instalacji. Drugie rozwiązanie jest tańsze i, naszym zdaniem, lepsze. Mamy na myśli zastosowanie rozproszonego systemu zarządzania i zabezpieczania z optymalizatorami mocy.

Czym są optymalizatory mocy?
Optymalizatory mocy to urządzenia instalowane w bezpośrednim sąsiedztwie panela fotowoltaicznego. Służą one, jak sama nazwa wskazuje, do optymalizowania parametrów panela tak, aby w razie problemów reszta instalacji nie ucierpiała i pracowała niezależnie z pełną dla siebie mocą.

Co zyskujemy dzięki takim inteligentnym modułom?
Przede wszystkim możemy pokryć panelami większą część dachu bez obawy o częściowe zacienienie danego panelu skutkującego spadkiem mocy całej instalacji. Większa dostępna powierzchnia dachu to większa zainstalowana moc, większa moc to większy uzysk.
Ponadto optymalizatory mocy współpracują z monitoringiem online instalacji dając nam szczegółowe informacje o pracy każdego (!) zainstalowanego panela (w przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji, gdzie możemy monitorować jedynie system całościowo). Łatwiej i dużo szybciej jesteśmy w stanie zdiagnozować ewentualne usterki.
Systemy z optymalizatorami mocy są również bezpieczniejsze w użytkowaniu. Po wyłączeniu falownika w tradycyjnych instalacjach do stronie zasilania DC dalej występują duże i niebezpieczne dla życia napięcia. Panele z optymalizatorami mocy automatycznie obniżają napięcie instalacji do bezpiecznego poziomu w przypadku wykrycia wyłączenia falownika. Ma to ogromne znaczenie w codziennym użytkowaniu chroniąc przy tym instalatorów, personel serwisowy oraz służby ratownicze (jak np. staż pożarną, która nie przystąpi do gaszenia inwestycji w przypadku pożaru, jeśli nie ma pewności że napięcie na instalacji nie jest obniżone do napięcia bezpiecznego).
Niebagatelna jest również gwarancja. Proponowane przez nas rozwiązania mają 25 lat gwarancji. Falowniki współpracujące z optymalizatorami mocy to 12 lat standardowej gwarancji z możliwością rozszerzenia do 20-25 lat oraz bezpłatny monitoring przez cały okres używania systemu pozwalający na bieżące zarządzanie instalacją, jej pełną przejrzystość, automatyczne komunikaty ostrzegawcze w razie usterki oraz łatwy dostęp z poziomu komputera czy urządzeń mobilnych typu smartfony czy tablety. Całość naturalnie możemy zintegrować z oferowanym przez nas systemem inteligentnych domów i inteligentnych budynków.

Zapraszamy do współpracy i kontaktu w sprawie instalacji.

+48 531 284 482

i@swithc.com

Posted on 2016-04-14 in Artykuły

Response (1)

  1. Remigiusz
    2018-02-01 at 19:00 · Odpowiedz

    nowoczesne i inteligentne mieszkania projektowane są
    coraz częściej, dobry artykuł

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top

Kontynuując przeglądanie strony (scrollowanie lub kliknięcie w menu), wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Polityka prywatności dostępna tutaj: https://swithc.com/polityka-prywatnosci/

Zamknij